Складаємо розписку правильно

Складаємо розписку правильно

Оновлено - 25.12.2017

Розписка є підтвердженням передачі грошових коштів від однієї особи іншій. Згідно судовій практиці стягнення боргу на підставі розписки - процедура законна, однак для цього важливо правильно її скласти.

Розписка повинна бути написана позичальником власноруч, щоб у випадку судового розгляду, почеркознавча експертиза змогла підтвердити складання розписки саме позичальником.

Наявність свідків бажано, але не обов'язково. Якщо свідки все-таки є, то потрібно зафіксувати в розписці їх паспортні дані і попросити підписатися.

Що має бути зазначено в розписці

  1. Прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані та ідентифікаційний код позичальника і кредитора - щоб у випадку судового розгляду можна було ідентифікувати їх. Додатково рекомендуємо взяти у боржника завірену ним (написом "З оригіналом згідно", датою і підписом) ксерокопію паспорта та ідентифікаційного коду.
  2. Сума, передана в борг, вказується цифрами і прописом - для виключення спорів з приводу її розміру.
    Суму позики необхідно вказувати в національній валюті України, бо грошове зобов'язання має виконуватися в гривнях (ст. 533 ЦКУ). Однак у розписці можна вказати еквівалент суми позики в іноземній валюті - в цьому випадку повернути борг боржник зобов'язаний в сумі по курсу іноземної валюти до гривні на день платежу (ч.2 ст. 533 ЦКУ). При цьому практика судових рішень свідчить, що гроші стягуються і по розписках, в яких однозначно зазначено, що сума позики передана позичальникові в іноземній валюті.
  3. Термін повернення боргу. Якщо строк не зазначений, то позика вважається виданим до пред'явлення вимоги сплати (ст. 1049 ЦКУ). Вимогу необхідно відправити листом з описом вкладень та з повідомленням про його отримання. Якщо протягом 30 днів борг не сплачено, можна звертатися до суду для стягнення заборгованості.
  4. Якщо кошти надаються під відсоток, його розмір і порядок оплати необхідно вказати в розписці.
  5. Дата складання розписки і підпис позичальника.
  6. Суди однаково приймають розписки, написані українською і російською мовами. Але краще скласти українською.

Зверніть увагу, період стягнення грошей по розписці обмежений терміном позовної давності, який становить три роки (ст. 257 ЦКУ).

Зразок розписки:

Зразок розписки