Заборона виїзду за кордон боржникам

Дата оновлення: 2017-10-20 р.

Заборона виїзду за кордон боржникам

Дуже коротко:

Заборонити виїзд за межі країни можна тільки в судовому порядку за заявою державного виконавця, і тільки в тому випадку, якщо позичальник ухиляється від виконання своїх зобов'язань.

Далі детальніше...


Причини встановлення заборони на виїзд за кордон

  1. Наявність неврегульованих або невиконаних зобов'язань.
  2. Ухилення від виконання зобов'язань, покладених судовим рішенням або посадовою особою (ст.6 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»).

Хто може встановити заборону

Заборона на виїзд за межі України може бути встановлено лише в судовому порядку і виключно за заявою державного виконавця.

Державний виконавець має право звернутися до суду із заявою про встановлення тимчасового обмеження виїзду боржника за межі України тільки в разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням суду (ст. 377-1 ЦПК).

На практиці

Хоча законодавством чітко визначено, хто і в яких випадках може встановлювати заборону виїзду за кордон боржникам, однак на практиці суди не завжди дотримуються встановлених норм.

Приклад судового рішення, коли суд обмежив право боржника на виїзд за кордон, хоча згідно з ч. 1 ст. 151 немає такого виду забезпечення позову.

Суди не можуть застосовувати вказаний спосіб забезпечення позову на стадії розгляду цивільної справи про стягнення заборгованості та виконання інших зобов'язань, оскільки це порушує норми ЦПК, Конституції України, і вимоги Конвенції про захист прав людини (cудова практика от 01.02.13 г.).

Така хибна практика звернень із заявами про забезпечення позову шляхом обмеження виїзду за кордон набула поширення в зв'язку з листом НБУ від 3 листопада 2009 "Про обмеження виїзду за межі України боржників банків", в якому містяться рекомендації комерційним банкам звертатися до суду з відповідними заявами про забезпечення позову.

НБУ надав такі рекомендації комерційним банкам, незважаючи на те, що більшість кредитів забезпечуються заставою рухомого і нерухомого майна, що є достатнім для задоволення вимог банку-заставодержателя в разі звернення про стягнення майна боржника.

Оскарження

У разі відмови громадянину України у виїзді за кордон з підстав, зазначених вище, він може оскаржити ці дії в судовому порядку за місцем проживання.

Висновок

Якщо у Вас є кредит і час від часу Ви допускаєте прострочення, то заборони на виїзд за межі України боятися не варто.

Якщо по Вашому кредиту є рішення суду на стягнення заборгованості, і Ви неодноразово отримували лист з Державної виконавчої служби, то відповідно до законодавства суд негайно розглядає заяву про заборону на виїзд за кордон без виклику чи повідомлення Вас, тільки за участю державного виконавця. І в цьому випадку заборона на виїзд за межі України може виявитися для Вас несподіванкою.

Корисні посиланняДізнаватися про нові публікації Ви можете підписавшись на сторінку candb.com.ua у Google+, Facebook або В Контакті.

Рекомендуємо:
Про конституційність пені і штрафів у кредитних договорах