Заборона виїзду за кордон боржникам

Заборона виїзду за кордон боржникам

Оновлено - 20.10.2017

Причини встановлення заборони на виїзд за кордон

  1. Наявність неврегульованих або невиконаних зобов'язань.
  2. Ухилення від виконання зобов'язань, покладених судовим рішенням або посадовою особою (ст.6 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»).

Хто може встановити заборону

Заборона на виїзд за межі України може бути встановлено лише в судовому порядку і виключно за заявою державного чи приватного виконавця.

Виконавець має право звернутися до суду із заявою про встановлення тимчасового обмеження виїзду боржника за межі України тільки в разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням суду (ст. 377-1 ЦПК).

Як дізнатися чи є заборона на виїзд за кордон

Письмовий запит, виконаний відповідно до вимог, ннеобхідно направити Укрпоштою на адресу Державної прикордонної служби України або подати особисто в громадську приймальню.

Згідно з інформацією на сайті Державної прикордонної служби України запити з даної теми в електронній формі не приймаються.

Наші рекомендації щодо кореспонденції з юридичними особами читайте тут.

На практиці

Хоча законодавством чітко визначено, хто і в яких випадках може встановлювати заборону виїзду за кордон боржникам, однак на практиці суди не завжди дотримуються встановлених норм.

Приклад судового рішення, коли суд обмежив право боржника на виїзд за кордон, хоча згідно з ч. 1 ст. 151 немає такого виду забезпечення позову.

Суди не можуть застосовувати вказаний спосіб забезпечення позову на стадії розгляду цивільної справи про стягнення заборгованості та виконання інших зобов'язань, оскільки це порушує норми ЦПК, Конституції України, і вимоги Конвенції про захист прав людини (cудова практика від 01.02.13 р.).

Така хибна практика звернень із заявами про забезпечення позову шляхом обмеження виїзду за кордон набула поширення в зв'язку з листом НБУ від 3 листопада 2009 "Про обмеження виїзду за межі України боржників банків", в якому містяться рекомендації комерційним банкам звертатися до суду з відповідними заявами про забезпечення позову.

НБУ надав такі рекомендації комерційним банкам, незважаючи на те, що більшість кредитів забезпечуються заставою рухомого і нерухомого майна, що є достатнім для задоволення вимог банку-заставодержателя в разі звернення про стягнення майна боржника.

Оскарження

У разі відмови громадянину України у виїзді за кордон з підстав, зазначених вище, він може оскаржити ці дії в судовому порядку за місцем проживання.

Висновок

Якщо у Вас є кредит і час від часу Ви допускаєте прострочення, то заборони на виїзд за межі України боятися не варто.

Якщо по Вашому кредиту є рішення суду на стягнення заборгованості, і Ви неодноразово отримували лист від виконавця, то відповідно до законодавства суд негайно розглядає заяву про заборону на виїзд за кордон без виклику чи повідомлення Вас. І в цьому випадку заборона на виїзд за межі України може виявитися для Вас несподіванкою.

Корисні посилання