Як визначити термін позовної давності за кредитними зобов'язаннями

Як визначити термін позовної давності за кредитними зобов'язаннями

Оновлено - 28.10.2017

Позовна давність в Україні

У кредитних договорах термін позовної давності обмежує в часі зобов'язання позичальника на сплату боргу і пред'явлення до нього вимог з боку кредитора в судовому порядку.

Загальна позовна давність в Україні становить три роки (ст. 257 ЦКУ). Протягом цього часу кредитор має право вимагати повернення основного боргу і нарахованих відсотків по кредиту. А ось претендувати на пеню і штрафи банки можуть тільки протягом одного року (спеціальна позовна давність).

Законодавством передбачено право змінювати термін позовної давності, але тільки в більшу сторону і тільки за погодженням сторін договору (ст. 259 ЦКУ). Іншими словами, банку не забороняється в умовах угоди з позичальником вказати термін позовної давності тривалістю, наприклад, 20 років. Однак цей документ обов'язково повинен бути підписаний позичальником, що підтверджує його згоду на продовження терміну позовної давності.

Обчислення строку позовної давності для кредиту з щомісячними платежами

За зобов'язаннями з визначеним строком виконання (наприклад, борг по розписці) перебіг позовної давності починається після закінчення терміну виконання.

Для кредиту з щомісячними платежами строк позовної давності починається з дня, коли черговий платіж не був внесений позичальником в обумовлений термін. Таким чином, позовна давність розраховується для кожного простроченого платежа окремо і вже не залежить від терміну закінчення договору. Банки, навпаки, подаючи позов до суду вимагають повернути всю суму боргу, не враховуючи позовну давність окремих платежів, пені та штрафів, що збільшує розмір справедливої ​​заборгованості в рази.

Перебіг позовної давності може перериватися вчиненням особою дії, що свідчить про визнання ним свого боргу. Після перерви перебіг позовної давності починається заново (ст. 264 ЦКУ). Наприклад, якщо після дворічного прострочення позичальник вносить платіж (підтверджуючи, таким чином, свій борг), позовна давність починається заново.

Як ми писали раніше, згідно ЗУ "Про захист прав споживачів" банку забороняється вимагати повернення споживчого кредиту, строк давності якого минув. Однак банки, не тільки вимагали повернення такого кредиту, але і вигравали суди за позиками з перевищеним позовним строком, якщо позичальник вчасно не вказував на такий факт.

На наш погляд, позичальникові корисно знати і вміти визначати позовну давність, бо вчасно подана заява в суд про закінчення строку позовної давності, допоможе уникнути самого судового розгляду.

Висновок

У разі судового позову з боку банку, слід уважно розібратися, чи не потрапляє вимога з оплати певних платежів під перевищення позовної давності. Якщо такий факт має місце, обов'язково потрібно звернути на нього увагу суду.

Корисні посилання