Що може і чого НЕ може робити банк при простроченній заборгованості

Що може і чого НЕ може робити банк при простроченній заборгованості

Оновлено - 17.05.2017

Досудовий розгляд

Банку дозволено:

 1. Нагадувати позичальнику про його прострочену заборгованість: відправляти листи, дзвонити і надсилати sms-повідомлення.
 2. Пояснювати чим загрожує позичальнику несплата заборгованості.
 3. Виїжджати до боржника на місце проживання або роботи для вручення повідомлення про заборгованість.
 4. Пропонувати зручні схеми погашення заборгованості, відстрочку платежу, списання частини простроченої заборгованості та пені за умови відновлення платежів.
 5. При ігноруванні дій банку і несплаті боргу банк може подати в суд на несумлінного позичальника.
  Єдиної умови подання позову до суду немає. Згідно ЗУ "Про банки і банківську діяльність" банки самостійно вирішують, коли подавати в суд на неплатника: у деяких банках встановлено межу певної кількості днів прострочення, (наприклад, прострочення понад 90 днів вважається проблемним), в інших банках - це залежить від розміру простроченої заборгованості - 10-20 тис. грн.

При цьому згідно ЗУ «Про захист прав споживачів» банку заборонено:

 1. Надавати неправдиву інформацію про наслідки несплати споживчого кредиту.
 2. Вилучати матеріальні цінності у позичальника без його згоди або без одержання відповідного судового рішення.
 3. Вказувати на конвертах з поштовими повідомленнями інформацію про те, що вони стосуються несплати боргу або споживчого кредиту.
 4. Вимагати стягнення будь-яких сум, не зазначених у договорі про надання кредиту.
 5. Звертатися без згоди позичальника за інформацією про його фінансовий стан до третіх осіб, які пов'язані з ним сімейними, особистими, діловими, професійними або іншими стосунками.
 6. Вимагати повернення споживчого кредиту, строк давності якого минув.

Судовий розгляд

Якщо домовитися з банком не вдалося, платежі і прострочення не погашаються, то слід очікувати подачі позову до суду з боку банку на стягнення заборгованості з боржника.

Під час судового розгляду рекомендуємо звернути увагу на:

 1. Розрахунок заборгованості, нарахування відсотків, суму пені та штрафів. Перевірити, чи правильно банк зробив всі розрахунки, чи відповідає розмір відсотків, пені та штрафу умовами договору.
 2. Розмір штрафних санкцій. Згідно ст. 18 ЗУ «Про захист прав споживачів» умови договору несправедливі, якщо штрафні санкції перевищують 50% від суми заборгованості. А згідно зі ст. 233 ЦКУ в разі якщо штрафні санкції, що підлягають до оплати занадто великі порівняно із збитками кредитора, суд має право знизити розмір санкцій.

Рішення суду отримано

Після отримання рішення суду як банк так і позичальник можуть його оскаржити. Рішення апеляційного суду підлягає виконанню, якщо боржник не поспішає його виконувати, банк передає його в роботу виконавчої служби.

Виконавець відкриває виконавче провадження по стягненню заборгованості і повідомляє про це боржника, який протягом семи днів може добровільно погасити свій борг (ст.25 ЗУ «Про виконавче провадження»).

По закінчення семиденного терміну виконавець приступає до примусового стягнення боргу.

У першу чергу стягнення проводиться з офіційних надходжень боржника і не повинно перевищувати 20% від надходжень до повного погашення заборгованості.

У разі відсутності грошей у боржника стягнення звертається на рухоме, а потім і нерухоме майно. Як правило, виконавче провадження починається з того, що виконавець приходить за місцем проживання боржника, описує і накладає арешт на його майно. Але й це зробити непросто. Конституція гарантує недоторканність житла. Проникнути в квартиру, зробити там огляд або обшук дозволяється виключно на підставі рішення суду. І виконавець може описати майно боржника тільки в тому випадку, якщо той захоче пустити його в свій будинок.

У додатку к ЗУ «Про виконавче провадження» зазначено майно, на яке не може бути звернено стягнення:

 1. Носильні речі та предмети домашнього вжитку, необхідні боржникові та особам, які перебувають на його утриманні:
  • одяг - з розрахунку на кожну особу: одне літнє або осіннє пальто, одне зимове пальто або кожух, один зимовий костюм (для жінок - два зимових плаття), один літній костюм (для жінок - два літніх плаття), головні убори по одному на кожний сезон. Для жінок, крім того, дві літні хустки, одна тепла хустка (або шаль) та інший одяг, зношений більш як на 50 відсотків;
  • взуття - по одній парі літнього, осіннього, зимового та інше взуття, зношене більш як на 50 відсотків;
  • білизна - по дві зміни на кожну особу;
  • постільні речі (матрац, подушка, два простирадла, дві наволочки, ковдра) і два особистих рушники на кожну особу;
  • необхідний кухонний посуд;
  • один холодильник на сім'ю;
  • меблі - по одному ліжку та стільцю на кожну особу, один стіл, одна шафа на сім'ю (крім меблевих гарнітурів, на які може бути звернено стягнення);
  • усі дитячі речі.
 2. Продукти харчування, необхідні для особистого споживання боржнику, членам його сім'ї та особам, які перебувають на його утриманні, - з розрахунку на три місяці.
 3. Паливо, необхідне боржникові, членам його сім'ї та особам, які перебувають на його утриманні, для приготування їжі та обігрівання приміщення протягом шести місяців.
 4. Одна корова, а у разі відсутності корови - одна телиця; якщо немає ні корови, ні телиці - одна коза, вівця чи свиня - в осіб, які займаються сільським господарством.
 5. Корм для худоби, який не підлягає вилученню в кількості, необхідній для годівлі худоби до початку її вигону на пасовище або до збору нових кормів.
 6. Насіння, необхідне для чергової сівби осінньої і весняної), та незнятий урожай - в осіб, які займаються сільським господарством (крім земельних ділянок, на які накладено стягнення).
 7. Інструменти, необхідні для особистих професійних занять (швейні, музичні тощо).

Корисні посилання