Про конституційність пені і штрафів у кредитних договорах

Про конституційність пені і штрафів у кредитних договорах

Оновлено - 18.02.2017

Статтею 61 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути двічі притягнений до відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Ця норма застосовується до кредитних договорів. Якщо кредитний договір передбачає стягнення пені і штрафу за одне і те ж порушення, наприклад, несвоєчасне погашення кредиту, - це є подвійною відповідальністю, що суперечить Конституції.

Подібні пункти кредитного договору визнаються незаконними в суді.

Приклади з судової практики

Приклад # 1

Кредитний договір клієнта, який звернувся до суду, містив пункти:

  • п. 4.1 “...за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань позичальник сплачує банку пеню в розмірі 0,2% від суми простроченої заборгованості за кожен день прострочення...”
  • п. 4.2 “...при несвоєчасному погашенні кредиту, відсотків за користування кредитом, комісій позичальник сплачує банку штраф у розмірі 5% від суми непогашеного боргу…”

Місцевий, апеляційний і Вищий спеціалізований суди підтвердили правомірність стягнення обох видів штрафу. Однак Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та визнав незаконним нарахування штрафу. Справу направлено на повторний розгляд до місцевого суду.

Приклад # 2

Кредитний договір за порушення термінів виконання грошових зобов'язань передбачав сплату пені та двох видів штрафу.

Вищий спеціалізований суд скасував обидва штрафи, залишив тільки пеню.

Висновок

Пункти кредитного договору, що передбачають кілька видів відповідальності за одне порушення, суперечать Конституції України. Їх можна оскаржити в судовому порядку.