Хто сплачує кредит після смерті позичальника

Хто сплачує кредит після смерті позичальника

Оновлено - 15.02.2016

Позичальник помер, подальші кроки спадкоємців

Якщо відомо про кредит, обов'язково необхідно письмово повідомити банк про смерть позичальника і надати копію свідоцтва про смерть. Банк припиняє нарахування відсотків за кредитом з дня смерті позичальника. Сума заборгованості по кредиту фіксується на півроку до прийняття спадщини родичами.

Після прийняття спадщини кредит погашають спадкоємці: однією сумою або періодичними платежами, підписавши додаткову угоду з банком.

Заборгованість за кредитом погашається спадкоємцями пропорційно і в межах вартості отриманого майна.

Якщо спадкоємці відмовляються сплачувати кредит добровільно, банк має право звернутися до суду для стягнення майна, отриманого в спадщину.

Спадкоємці не сплачують зобов'язання померлого родича, якщо відмовляються від отримання всієї спадщини. Тобто, якщо після родича в спадок дісталося кілька квартир і кредит на покупку ще однієї, то потрібно відмовитися від всієї нерухомості, а не тільки від однієї непотрібної квартири.

Якщо спадкоємцям про кредит невідомо. Можна зробити письмові запити в найбільші банки за місцем проживання, приклавши свідоцтво про смерть або отримати рішення суду на надання інформації про кредит в Бюро кредитних історій.

Прийняли спадщину, а пізніше з'ясувалося що у померлого був кредит

Необхідно відправити в банк письмову заяву з проханням списати нараховані відсотки, комісії та неустойку за період з дня смерті позичальника, обов'язково докласти свідоцтво про смерть.

Далі спадкоємцю варто перевірити терміни, встановлені ст. 1281 ЦКУ, протягом яких банк має право вимагати погашення боргу померлого позичальника. Такий термін обмежується шістьма місяцями з дня коли банк дізнався про смерть позичальника або одним роком після закінчення терміну кредитування (або закінчення терміну дії кредитної картки).

Якщо зазначені терміни не минули, спадкоємець зобов'язаний виплатити заборгованість по кредиту, але лише в межах вартості отриманого в спадщину майна.

Кредит померлого забезпечений порукою

Тут все залежить від умов договору поруки. Якщо зафіксовано згоду поручителя відповідати за виконання кредитного договору за будь-якого боржника в разі переведення боргу або смерті позичальника, то поручитель несе відповідальність за виконання зобов'язання спадкоємцями (ч. 3 ст. 559 ЦКУ).

Якщо в договорі відсутня згода поручителя забезпечувати виконання зобов'язання новим боржником, то порука припиняється зі смертю позичальника (ст.608,523 ЦКУ).

Таким чином, на поручителя покладається обов'язок з погашення заборгованості в разі смерті боржника лише за наявності у позичальника правонаступника, який прийняв спадщину, і згоди поручителя відповідати за нового боржника, зафіксованої в договорі поруки.

У разі смерті поручителя, його спадкоємці не є солідарними боржниками за кредитним договором.